[ Pobierz całość w formacie PDF ]
W języku miłości oczy przemawiają wymowniej, niż
jakakolwiek inna część naszego ciała. Mogą podjąć flirt,
zakomunikować obojętność, powiedzieć "kocham cię"
- ale nigdy nie okłamią.
Oglądając powtórkę niemego filmu, zwróć uwagę na oczy. Nieśmiała dziewczyna trzepocze rzęsami. Bohater rwie się do czynu, a jego oczy skrzą się. Nikczemny czarny charakter mruży je przebiegle i toczy lubieżnym wzrokiem. Porwana bohaterka z przerażenia otwiera je szeroko. Bohater i czarny charakter staczają walkę, ich oczy błyszczą pełne furii. Ponownie złączeni kochankowie wpatrują się w siebie tęsknie -oczy są wilgotne, a źrenice rozszerzone z miłości i pożądania. Nie mogąc korzystać z dobrodziejstwa ścieżki dźwiękowej aktorzy i aktorki epoki filmu niemego posługiwali się jednym z najstarszych istniejących języków,
Zdolność oczu do wabienia i wysyłania zmysłowych sygnałów doskonale wykorzystuje przemysł kosmetyczny. Moda może się zmieniać, ale cel makijażu jest zawsze ten sam - sprawić, by oczy wydawały się większe. Naturalnym atutem Elizabeth Taylor są duże oczy i gęste rzęsy, które dodatkowo podkreśla makijażem.
przesadnie wyrażając spojrzeniami emocje hollywoodzkiego dramatu. Kinematograf terkotał, a na srebrnym ekranie widzowie oglądali w dużym zbliżeniu podkreślone wyrazistym makijażem oczy aktorów.
MOWA OCZU
Bohaterowie niemych filmów stworzyli zwięzły język namiętności odgrywanych przed kame-
rami ale rola naszych oczu w co-codziennej komunikacji jest znacz-nie większa, niż to sobie uświadamiamy.
Język oczu rozwijał się na długo przed słowem mówionym. Zawsze posługują się nim nie-mowlęta, niemalże od momentu, gdy przychodzą na świat. Ich ogromne, początkowo nie widzące źrenice kierują się w stronę każdego hałasu i głosu. Każde niemowlę w pierwszych dniach życia zaczyna płakać, jego oczy pozostają suche, ale po kilku tygodniach łzy już płyną, tym samym odróżniając ludzkie dziecko od nie znających łez małp człekokształtnych i małpek niższego rzędu, które są jego naj-biższymi krewnymi.
Matka osusza łzy swojego ma-leństwa uspokajającym dotykiem, gestami i dźwiękami, odpowiadając na ten widoczny sygnał, i przynaglona, chce odnaleźć powód niepokoju i zaradzić mu. Płacz dorosłego może być bezgłośny, ale gdy łzy wypełnią oczy i popłyną po policzkach, będzie zawierał taki sam komunikat, jasny dla wszystkich.
Oko lśniące łzami przyciąga u-wagę innych i uwydatnia ciemną źrenicę. Może ona się rozszerzać i zwężać, wvsvłając sygnały i reagując na otoczenie. Większość z nas uświadamia sobie, że intensywność światła wpływa na rozmiary źrenicy. Nie wszyscy jednak wiedzą, że niezależnie od warunków świetlnych zmiana rozmiaru źrenicy może zostać wywołana przez reakcje emocjonalne.
Czułość jest jednym z takich bodźców. Matkom spoglądającym na swoje maleństwa oczy wilgotnieją, a źremce powiek-
szają się. Ten sposób zachowania nie dotyczy wyłącznie matek. Niemal wszystkie kobiety, niezależnie od tego, czy mają własne pociechy, reagują podobnie na malutkie dzieci. Również mężczyźni, jeśli sami są ojcami, odpowiadają rozszerzeniem źrenic na obecność dziecka.
OCZY
ZDRADZĄ WSZYSTKO
Rozszerzenie źrenic wyraźnie wskazuje, że jesteśmy zainteresowani daną osobą i seksualnie pobudzeni. Podczas pewnego eksperymentu uczestnikom płci o-bojga pokazywano fotografie nagich mężczyzn i kobiet. Badani mężczyźni reagowali na zdjęcia nagich kobiet rozszerzeniem źrenic (z wyjątkiem homoseksualistów, którzy zachowywali się w ten sposób, widząc zdjęcia mężczyzn). Te same reakcje (oczywiście zależnie od orientacji homo -czy heteroseksualnej) wystąpiły u badanych kobiet, z tym że u nich były silniejsze niż u mężczyzn.
Powiększenie źrenicy na skutek podniety seksualnej jest nieświadome i nie można tego kontrolować.
Od dawna za niezwykle zmysłowe uznajemy spojrzenia spod na wpół przymkniętych powiek, delikatne mrużenie oczu czy "trzepotanie" rzęsami. O namiętności świadczy także ich blask.
MOC MAKIJAŻU
Od stuleci kobiety zdawały sobie sprawę z uwodzicielskiej mocy makijażu. W wielu kultu- rach Wschodu i Zachodu używa- no intensywnych barwników w połączeniu ze środkami do przy- ciemniania powiek m. in. prosz- kiem antymonowym czy tuszem
TYPY OCZU
Dokładny kształt i kolor oczu człowieka jest zdetermi-
nowany przez cechy genetyczne rodzicó...
[ Pobierz całość w formacie PDF ]