[ Pobierz całość w formacie PDF ]

W języku miłości oczy przemawiają wymowniej, niż

jakakolwiek inna część naszego ciała. Mogą podjąć flirt,

zakomunikować obojętność, powiedzieć "kocham cię"

- ale nigdy nie okłamią.

 

Oglądając powtórkę nie­mego filmu, zwróć uwa­gę na oczy. Nieśmiała dziewczyna trzepocze rzęsami. Bohater rwie się do czynu, a jego oczy skrzą się. Nikczemny czarny charakter mruży je przebiegle i toczy lubieżnym wzrokiem. Por­wana bohaterka z przerażenia otwiera je szeroko. Bohater i czarny charakter staczają walkę, ich oczy błyszczą pełne furii. Ponownie złączeni kochankowie wpatrują się w siebie tęsknie -oczy są wilgotne, a źrenice roz­szerzone z miłości i pożądania. Nie mogąc korzystać z dobro­dziejstwa ścieżki dźwiękowej aktorzy i aktorki epoki filmu nie­mego posługiwali się jednym z najstarszych istniejących języków,

Zdolność oczu do wabienia i wysyła­nia zmysłowych sygnałów doskonale wykorzystuje przemysł kosmetyczny. Moda może się zmieniać, ale cel ma­kijażu jest zawsze ten sam - sprawić, by oczy wydawały się większe. Natu­ralnym atutem Elizabeth Taylor są du­że oczy i gęste rzęsy, które dodatko­wo podkreśla makijażem.

przesadnie wyrażając spojrzenia­mi emocje hollywoodzkiego dra­matu. Kinematograf terkotał, a na srebrnym ekranie widzowie oglą­dali w dużym zbliżeniu podkreś­lone wyrazistym makijażem oczy aktorów.

MOWA OCZU

Bohaterowie niemych filmów stworzyli zwięzły język namięt­ności odgrywanych przed kame-

rami ale rola naszych oczu w co-codziennej komunikacji jest znacz-nie większa, niż to sobie uświa­damiamy.

Język oczu rozwijał się na dłu­go przed słowem mówionym. Zawsze posługują się nim nie-mowlęta, niemalże od momentu, gdy przychodzą na świat. Ich ogromne, początkowo nie widzą­ce źrenice kierują się w stronę każdego hałasu i głosu. Każde niemowlę w pierwszych dniach życia zaczyna płakać, jego oczy pozostają suche, ale po kilku ty­godniach łzy już płyną, tym sa­mym odróżniając ludzkie dziec­ko od nie znających łez małp człekokształtnych i małpek niż­szego rzędu, które są jego naj-biższymi krewnymi.

Matka osusza łzy swojego ma-leństwa uspokajającym dotykiem, gestami i dźwiękami, odpowia­dając na ten widoczny sygnał, i przynaglona, chce odnaleźć po­wód niepokoju i zaradzić mu. Płacz dorosłego może być bez­głośny, ale gdy łzy wypełnią oczy i popłyną po policzkach, będzie zawierał taki sam komunikat, ja­sny dla wszystkich.

Oko lśniące łzami przyciąga u-wagę innych i uwydatnia ciemną źrenicę. Może ona się rozszerzać i zwężać, wvsvłając sygnały i re­agując na otoczenie. Większość z nas uświadamia sobie, że inten­sywność światła wpływa na roz­miary źrenicy. Nie wszyscy jed­nak wiedzą, że niezależnie od warunków świetlnych zmiana rozmiaru źrenicy może zostać wywołana przez reakcje emocjo­nalne.

Czułość jest jednym z takich bodźców. Matkom spoglądają­cym na swoje maleństwa  oczy wilgotnieją,   a   źremce   powiek-



szają się. Ten sposób zachowania nie dotyczy wyłącznie matek. Niemal wszystkie kobiety, nieza­leżnie od tego, czy mają własne pociechy, reagują podobnie na malutkie dzieci. Również męż­czyźni, jeśli sami są ojcami, odpo­wiadają rozszerzeniem źrenic na obecność dziecka.

OCZY

ZDRADZÄ„ WSZYSTKO

Rozszerzenie źrenic wyraźnie wskazuje, że jesteśmy zaintereso­wani daną osobą i seksualnie po­budzeni. Podczas pewnego eks­perymentu uczestnikom płci o-bojga pokazywano fotografie na­gich mężczyzn i kobiet. Badani mężczyźni reagowali na zdjęcia nagich kobiet rozszerzeniem źre­nic (z wyjątkiem homoseksuali­stów, którzy zachowywali się w ten sposób, widząc zdjęcia męż­czyzn). Te same reakcje (oczywiś­cie zależnie od orientacji homo -czy heteroseksualnej) wystąpiły u badanych kobiet, z tym że u nich były silniejsze niż u mężczyzn.

Powiększenie źrenicy na sku­tek podniety seksualnej jest nie­świadome i nie można tego kon­trolować.

Od dawna za niezwykle zmys­łowe uznajemy spojrzenia spod na wpół przymkniętych powiek, delikatne mrużenie oczu czy "trzepotanie" rzęsami. O namię­tności świadczy także ich blask.

MOC MAKIJAŻU

Od stuleci kobiety zdawały sobie sprawę z uwodzicielskiej mocy makijażu. W wielu kultu- rach Wschodu i Zachodu używa- no intensywnych barwników w połączeniu ze środkami do przy- ciemniania powiek m. in. prosz- kiem antymonowym czy tuszem

TYPY OCZU

Dokładny kształt i kolor oczu człowieka jest zdetermi-

nowany przez cechy genetyczne rodzicó...

[ Pobierz całość w formacie PDF ]
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • fashiongirl.xlx.pl
  • WÄ…tki

    Search