[ Pobierz całość w formacie PDF ]
W języku miłości oczy przemawiają wymowniej, niż
jakakolwiek inna część naszego ciała. Mogą podjąć flirt,
zakomunikować obojętność, powiedzieć "kocham cię"
- ale nigdy nie okłamią.
Â
OglÄ…dajÄ…c powtórkÄ™ nieÂmego filmu, zwróć uwaÂgÄ™ na oczy. NieÅ›miaÅ‚a dziewczyna trzepocze rzÄ™sami. Bohater rwie siÄ™ do czynu, a jego oczy skrzÄ… siÄ™. Nikczemny czarny charakter mruży je przebiegle i toczy lubieżnym wzrokiem. PorÂwana bohaterka z przerażenia otwiera je szeroko. Bohater i czarny charakter staczajÄ… walkÄ™, ich oczy bÅ‚yszczÄ… peÅ‚ne furii. Ponownie zÅ‚Ä…czeni kochankowie wpatrujÄ… siÄ™ w siebie tÄ™sknie -oczy sÄ… wilgotne, a źrenice rozÂszerzone z miÅ‚oÅ›ci i pożądania. Nie mogÄ…c korzystać z dobroÂdziejstwa Å›cieżki dźwiÄ™kowej aktorzy i aktorki epoki filmu nieÂmego posÅ‚ugiwali siÄ™ jednym z najstarszych istniejÄ…cych jÄ™zyków,
Zdolność oczu do wabienia i wysyÅ‚aÂnia zmysÅ‚owych sygnałów doskonale wykorzystuje przemysÅ‚ kosmetyczny. Moda może siÄ™ zmieniać, ale cel maÂkijażu jest zawsze ten sam - sprawić, by oczy wydawaÅ‚y siÄ™ wiÄ™ksze. NatuÂralnym atutem Elizabeth Taylor sÄ… duÂże oczy i gÄ™ste rzÄ™sy, które dodatkoÂwo podkreÅ›la makijażem.
przesadnie wyrażajÄ…c spojrzeniaÂmi emocje hollywoodzkiego draÂmatu. Kinematograf terkotaÅ‚, a na srebrnym ekranie widzowie oglÄ…Âdali w dużym zbliżeniu podkreÅ›Âlone wyrazistym makijażem oczy aktorów.
MOWA OCZU
Bohaterowie niemych filmów stworzyli zwiÄ™zÅ‚y jÄ™zyk namiÄ™tÂnoÅ›ci odgrywanych przed kame-
rami ale rola naszych oczu w co-codziennej komunikacji jest znacz-nie wiÄ™ksza, niż to sobie uÅ›wiaÂdamiamy.
JÄ™zyk oczu rozwijaÅ‚ siÄ™ na dÅ‚uÂgo przed sÅ‚owem mówionym. Zawsze posÅ‚ugujÄ… siÄ™ nim nie-mowlÄ™ta, niemalże od momentu, gdy przychodzÄ… na Å›wiat. Ich ogromne, poczÄ…tkowo nie widzÄ…Âce źrenice kierujÄ… siÄ™ w stronÄ™ każdego haÅ‚asu i gÅ‚osu. Każde niemowlÄ™ w pierwszych dniach życia zaczyna pÅ‚akać, jego oczy pozostajÄ… suche, ale po kilku tyÂgodniach Å‚zy już pÅ‚ynÄ…, tym saÂmym odróżniajÄ…c ludzkie dziecÂko od nie znajÄ…cych Å‚ez maÅ‚p czÅ‚ekoksztaÅ‚tnych i maÅ‚pek niżÂszego rzÄ™du, które sÄ… jego naj-biższymi krewnymi.
Matka osusza Å‚zy swojego ma-leÅ„stwa uspokajajÄ…cym dotykiem, gestami i dźwiÄ™kami, odpowiaÂdajÄ…c na ten widoczny sygnaÅ‚, i przynaglona, chce odnaleźć poÂwód niepokoju i zaradzić mu. PÅ‚acz dorosÅ‚ego może być bezÂgÅ‚oÅ›ny, ale gdy Å‚zy wypeÅ‚niÄ… oczy i popÅ‚ynÄ… po policzkach, bÄ™dzie zawieraÅ‚ taki sam komunikat, jaÂsny dla wszystkich.
Oko lÅ›niÄ…ce Å‚zami przyciÄ…ga u-wagÄ™ innych i uwydatnia ciemnÄ… źrenicÄ™. Może ona siÄ™ rozszerzać i zwężać, wvsvÅ‚ajÄ…c sygnaÅ‚y i reÂagujÄ…c na otoczenie. WiÄ™kszość z nas uÅ›wiadamia sobie, że intenÂsywność Å›wiatÅ‚a wpÅ‚ywa na rozÂmiary źrenicy. Nie wszyscy jedÂnak wiedzÄ…, że niezależnie od warunków Å›wietlnych zmiana rozmiaru źrenicy może zostać wywoÅ‚ana przez reakcje emocjoÂnalne.
CzuÅ‚ość jest jednym z takich bodźców. Matkom spoglÄ…dajÄ…Âcym na swoje maleÅ„stwa oczy wilgotniejÄ…,  a  źremce  powiek-
szajÄ… siÄ™. Ten sposób zachowania nie dotyczy wyÅ‚Ä…cznie matek. Niemal wszystkie kobiety, niezaÂleżnie od tego, czy majÄ… wÅ‚asne pociechy, reagujÄ… podobnie na malutkie dzieci. Również mężÂczyźni, jeÅ›li sami sÄ… ojcami, odpoÂwiadajÄ… rozszerzeniem źrenic na obecność dziecka.
OCZY
ZDRADZÄ„ WSZYSTKO
Rozszerzenie źrenic wyraźnie wskazuje, że jesteÅ›my zainteresoÂwani danÄ… osobÄ… i seksualnie poÂbudzeni. Podczas pewnego eksÂperymentu uczestnikom pÅ‚ci o-bojga pokazywano fotografie naÂgich mężczyzn i kobiet. Badani mężczyźni reagowali na zdjÄ™cia nagich kobiet rozszerzeniem źreÂnic (z wyjÄ…tkiem homoseksualiÂstów, którzy zachowywali siÄ™ w ten sposób, widzÄ…c zdjÄ™cia mężÂczyzn). Te same reakcje (oczywiÅ›Âcie zależnie od orientacji homo -czy heteroseksualnej) wystÄ…piÅ‚y u badanych kobiet, z tym że u nich byÅ‚y silniejsze niż u mężczyzn.
PowiÄ™kszenie źrenicy na skuÂtek podniety seksualnej jest nieÂÅ›wiadome i nie można tego konÂtrolować.
Od dawna za niezwykle zmysÂÅ‚owe uznajemy spojrzenia spod na wpół przymkniÄ™tych powiek, delikatne mrużenie oczu czy "trzepotanie" rzÄ™sami. O namiÄ™ÂtnoÅ›ci Å›wiadczy także ich blask.
MOC MAKIJAŻU
Od stuleci kobiety zdawały sobie sprawę z uwodzicielskiej mocy makijażu. W wielu kultu- rach Wschodu i Zachodu używa- no intensywnych barwników w połączeniu ze środkami do przy- ciemniania powiek m. in. prosz- kiem antymonowym czy tuszem
TYPY OCZU
Dokładny kształt i kolor oczu człowieka jest zdetermi-
nowany przez cechy genetyczne rodzicó...
[ Pobierz całość w formacie PDF ]