[ Pobierz całość w formacie PDF ]

Bezpieczne wakacje – scenariusz imprezy plenerowej

dla dzieci w wieku przedszkolnym

Cel ogólny:

- przygotowanie dzieci do bezpiecznego wypoczynku w czasie wakacji

Cele szczegółowe:

- wpajanie umiejętności i nawyków właściwego zachowania się na drogach,

- wyrabianie umiejętności wystrzegania się sytuacji zagrażających bezpieczeństwu własnemu

i innych osób,

- rozwijanie wyobraźni i myślenia przyczynowo – skutkowego,

- wyrabianie u dzieci postawy odpowiedzialności za własne życie i zdrowie oraz postawy

posłuszeństwa, życzliwości i uznania dla innych uczestników ruchu drogowego,

STACJA I

Rozwiązanie zagadek

1. Dwaj kierowcy szybko drogą jechali,

na znaki drogowe wcale nie zważali.

Wtem, w jednej chwili z drogi zboczyli,

w drzewo pobliskie uderzyli /wypadek/

2. Co to za dziewczynka, w ręku lizak trzyma

na przejściu dla pieszych ruchem kieruje

i dobrze się nami opiekuje /Agatka/

3. Stoją na drodze na jednej nodze i różne kształty mają

do bezpieczeństwa na drodze wszystkich namawiają /znaki drogowe/

4. Nie ma nóg, a jedzie

koła go niosą,

pędzi, pędzi szybko szosą. /auto/

5. Na ulicy dywan w paski czarno białe

chodzą po nim dzieci duże oraz małe /przejście/

6. Na skrzyżowaniu w mundurze stoi

samochodów się nie boi.

Ruch uliczny nadzoruje

i sprawnie nim kieruje /policjant/

7. Z czego zadzwonicie, gdy wypadek zobaczycie? /telefon/

STACJA II

Bezpieczna zabawa na podwórku.

Celem zabawy jest przypomnienie kilku zasad bezpiecznej zabawy na podwórku:

- nie rozmawiaj z obcym,

- nie bierz od obcego żadnych przedmiotów, nawet słodyczy i zabawek,

- nie wsiadaj do samochodu obcej osoby,

- nigdzie nie idź z obcą osobą,

- nikomu nie mów co macie w mieszkaniu, może usłyszeć to złodziej,

Dzieci ustawione w kole. Na środku koła umieszczone dwa napisy „TAK”, „NIE”

i ponumerowane karteczki. Wybrane dziecko losuje numer, szuka ilustracji z takim samym

numerkiem, odkrywa ją. Dzieci omawiają jej treść i wspólnie decydują pod którym napisem

ją umieścić.

„Poszukiwanie pieska” – zabawa naśladowcza

Idzie Policjant bardzo zmęczony /pozycja dzieci pochylona/

I ledwo stawia zmęczone nogi /powolny chód w miejscu/

Bo długo szukał i wszystkich pytał /rozglądanie się dookoła/

Lecz nikt nie widział i nikt nie słyszał / wzruszenie ramionami/

Więc rozpacz duża, więc rozpacz wielka /smutna mina/

Zaginął piesek, zwie się Perełka / naśladowanie głosem psa/

„Zrób to co ja”- zabawa ruchowa przy muzyce

Pomoce: magnetofon, kaseta(płyta) z energiczną muzyką

Ustawienie: w rozsypce

Opis:

Dzieci biegają w rytm muzyki. Na przerwę w muzyce wybrane dziecko losuje kartkę

z poleceniem do wykonania, nauczyciel ją odczytuje, a wszystkie dzieci naśladują odczytaną

czynność:

- myjemy samochód,

- podrzucamy piłkę,

- przeskakujemy przez kałużę,

- pchamy samochód pod górkę itp.

STACJA III

Miejsca w których bawić się nie można

Celem zabawy jest poznanie miejsc zagrażających zdrowiu i bezpieczeństwu dzieci.

Przebieg:

Dzieci siedzą w kole, na środku umieszczamy kosz z ponumerowanymi kartkami. Wybrane

dziecko losuję karteczkę z numerem, a nauczycielka odsłania ilustracje oznaczoną tym

samym numerem. Dzieci omawiają jej treść i decydują czy w tym miejscu wolno się

bawić(droga osiedlowa, tory kolejowe, opuszczone domy, budowy, ruiny, plac zabaw, boisko,

niestrzeżone kąpielisko, basen).

STACJA IV

Konkurs plastyczny

Dzieci młodsze rysują kredą na asfalcie na temat : „Moja ulubiona zabawa”

Dzieci starsze – kolorowanie znaków drogowych. ( użycie odpowiednich kolorów, nazywanie

znaków)

STACJA V

„Jestem bezpieczny na drodze” – autotest

Celem zabawy jest sprawdzenie wiadomości dotyczących bezpiecznego i kulturalnego

uczestnictwa w ruchu drogowym.

Pomoce: na boisku narysowane są równoległe linie w równych odstępach

Ustawienie: dzieci stoją na linii startu.

Opis: nauczycielka czyta zdania wskazujące na określone zachowania na drodze. Kto

zachowuje się w taki sposób, ten przesuwa się o jedna linie do przodu. Bezpieczne na drodze

jest to dziecko, które dotrze do linii mety.

Zdania:

- wiem, że jezdnia nie jest do zabawy,

- nie przebiegam przez jezdnię,

- po chodniku chodzę jego prawą stroną,

- przez jezdnię przechodzę na wyznaczonych przejściach dla pieszych lub w obrębie

skrzyżowań,

- zwracam uwagę na pojazdy wyjeżdżające z parkingu, bramy, bocznej ulicy

- wiem, jak się nazywam i gdzie mieszkam,

- kiedy świeci się czerwone światło, zatrzymuje się i nie przechodzę przez jezdnię,

- gdy chce przejść na drugą stronę w miejscu, gdzie nie ma sygnalizatora, patrzę w lewo,

potem w prawo, a potem jeszcze raz w lewo i gdy nic nie jedzie przechodzę przez jezdnię,

- przechodzę na drugą stronę jezdni, gdy świeci się zielone światło,

- nosze odblaski, abym był widoczny na drodze,

STACJA VII

1. Wręczenie dyplomów i światełek odblaskowych.

2. Pożegnanie.

 

[ Pobierz całość w formacie PDF ]
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • fashiongirl.xlx.pl