[ Pobierz całość w formacie PDF ]

Birch i Malin - Psychologia rozwoju w zarysie str. 120-146

 

6.1 Adolescencja.

 

Okres pubertacji – rozpoczyna się po ukończeniu 10 r.ż. gdy człowiek dojrzewa seksualnie i kończy się z chwilą gdy staje się możliwa prokreacja. Rozwój w okresie pubertacji dotyczy: zmian fizycznych, poznawczych, interakcji społecznych, emocji oraz świadomości JA.

Adolescencja – okres dłuższy niż pubertacja, trwa od początku pubertacji do dorosłości.

Tradycyjnie adolescencja uważana jest za okres konfliktów i zaburzeń. Stanley Hall określił ją jako czas „burzy i naporów”, jak również istotnych zamian fizycznych, psychicznych oraz emocjonalnych.

 

Zmiany fizyczne w okresie adolescencji

 

Podczas pubertacji przysadka wydziela hormony oddziałujące na jajniki u kobiet i jądra u mężczyzn oraz korę nadnerczy u obydwu płci. U mężczyzn produkcja męskich kom. rozrodczych rozpoczyna się m-dzy 12 – 15 r.ż. – możliwość prokreacji. U kobiet – 11 – 14 r.ż. – występuje pierwsza miesiączka.

Pierwszorzędne zmiany płciowe:

§          Kobiety -  owulacji towarzyszy powiększenie pochwy, łechtaczki, macicy

§          Mężczyźni – gdy zaczyna się produkcja spermy, powiększeniu ulega penis i jądra.

Drugorzędne zmiany płciowe:

§          U obydwu płci : owłosienie łonowe, zmiany kształtu i proporcji różnych cz- ci ciała, skok rozwojowy – istotny i szybki przyrost wysokości. Skok rozwojowy u mężczyzn zaczyna się później o 2 lata i trwa dłużej niż u kobiet.

§          Kobiety: powiększenie piersi

§          Mężczyźni: obniżenie głosu, zarost

 

Późne i wczesne dojrzewanie

 

Wiek w którym zaczyna się okres pubertacji nie jest stały. Wczesne bądź późne dojrzewanie ma niewielkie konsekwencje w przypadku kobiet, natomiast w przypadku chłopców:

§          Wcześnie dojrzewający: mają większe szanse na wybicie się w sporcie, wcześniej osiągają pewność siebie w kontakcie z k.,

§          Późno dojrzewający: częściej bywają spięci, nadmiernie się kontrolują, są społecznie niedostosowani, mają poczucie nieadekwatności i odrzucenia.

Różnice tego typu mogą się utrzymywać do dorosłości.

 

Tożsamość w adolescenji

 

Wg. Eriksona adolescencja jest okresem poszukiwania tożsamości, występuje kryzys „poczucie tożsamości vs. rozproszenie ról” – jest to kryzys kluczowy dla całego rozwoju. Podstawowym celem jednostki jest wówczas osiągnięcie dającej poczucie bezpieczeństwa oraz stabilnej tożsamości „Ja” oraz świadomości siebie. Tożsamość „Ja” ma trzy składniki:

1.       Poczucie jedności, czyli zgodność (koherencja) obrazu ja;

2.       Poczucie ciągłości w czasie obrazu ja;

3.       Poczucie wzajemności między własnym obrazem ja a sposobem, w jaki jest się spostrzeganym przez innych.

Aby osiągnąć poczucie tożsamości dorastający wypróbowują różna role, dzięki czemu kształtują się trwałe postawy i wartości, dokonują się wybory zawodowe, rodzinne, życiowe.

Skutkiem niepowodzenia w osiągnięciu spójnej tożsamości jest rozproszenie ról albo poczucie dezorientacji co do tego kim się jest. Zbyt mocna presja ze strony rodziców i innych ważnych osób może powodować poczucie opuszczenia i rozpaczy, co z kolei może doprowadzić do wycofania się z otoczenia. W najbardziej krańcowych przypadkach osoba taka zyskuje negatywną tożsamość – będąc przekonana, że nie jest w stanie sprostać wymaganiom stawianym przez rodziców, może się buntować oraz zachowywać w sposób, nieakceptowany.

 

Style rodzicielskie

 

Rodzice odgrywają znaczącą rolę w osiąganiu przez dzieci właściwego i trwałego poczucia tożsamości. Źle dostosowani dorastający doznawali ze strony rodziców częściej wrogości i odrzucenia niż akceptacji i miłości. Szczególnie ważnym czynnikiem jest styl sprawowanej władzy rodzicielskiej. W przypadku rodziców demokratycznych, ale również autorytarnych gdzie respektują oni prawo dzieci do podejmowania decyzji a zarazem oczekują zdyscyplinowania i potrafią swoje oczekiwania uzasadnić jest wysoce prawdopodobne ze dzieci w okresie dorastania będą miały wysokie poczucie własnej wartości, będą niezależne i ufne we własne siły. Rodzice bardziej autorytarni oczekują niekwestionowanego posłuszeństwa bez wyjaśniania przyczyn swojego żądania, ich dzieci są mniej ufne we własne siły, mniej niezależne i spostrzegają oczekiwania rodziców jako bezduszne i niezrozumiałe.

 

Dwa spojrzenia na adolescencję

 

Tradycyjny punkt widzenia określa adolescencję jako czas buntu i zaburzenia równowagi. Gdzie występują  w szczególnym nasileniu zmiany fizyczne, emocjonalne, poznawcze, rozwijają się potrzeby seksualne, występuje konieczność podejmowania pierwszych decyzji zawodowych i innych oraz potrzeba dostosowania się do grupy rówieśniczej.

Adolescencja jest traktowana jako czas burzy i naporu głównie przez teorie psychoanalityczne.

M. Mead podważyła ten pogląd wskazując, że bunt w okresie dorastania jest efektem presji i stresorów charakterystycznych dla społeczeństw zachodnich ponieważ przed młodzieżą stawia się szeroki zakres wyzwań i konieczność podejmowania ważnych decyzji.

 

Badania nad zjawiskiem buntu w okresie adolescencji

 

Masterson – 65% młodzieży w wieku 12 – 18 l. przejawia stany lękowe.

Rotter, Tizard, Whitmore – prawie połowa badanych 14 – 15-latków przejawia zachwiania równowagi emocjonalnej, takie jak depresja i smutek.

Offer – w przypadku większości dorastających, rozwojowe zmiany poczucia tożsamości oraz zmiany w charakterze związków z rodzicami i rówieśnikami przebiegają stopniowo, łagodnie i bez kryzysów.

Dusek i Flaherty – obraz ja u dorastającej młodzieży raczej nie podlega istotnym przekształceniom. Zmiany przebiegają stopniowo i bez zakłóceń.

 

Różne aspekty doświadczenia dorastających

 

Rozwój poznawczy

 

Wg. Piageta równocześnie z wejściem w okres pubertacji pojawia się  myślenie formalno – operacyjne. Wiele późniejszych badań wykazało jednak, że myślenie formalno – operacyjne występuje tylko u 30 – 40% dorastających i dorosłych. Niemniej jednak procesy myślowe dorastających mają charakter bardziej analityczny oraz stają się przedmiotem świadomej kontroli w większym stopniu, niż ma to miejsce u dzieci. Częściej przejawiają zdolność antycypowania i doskonalenia strategii rozwiązywania problemów, zarówno szkolnych jak społecznych.

Kohlberg – wskazał związek rozumowania moralnego z przeobrażeniami sfery poznawczej. Wyróżnił trzy poziomy rozwoju moralnego:

1.       Przedkonwencjonalny – małe dziecko – wartości są zazwyczaj związane z zewnętrznymi źródłami regulacji, takimi jak kara i nagroda.

2.       Konwencjonalny – wczesna adolescencja – moralność zdominowana jest kwestią troski o dobro rodziny, społeczeństwa czy wartości patriotyczne.

3.       Postkonwencjonalny – dorośli i bardziej rozwinięci dojrzewający – opierają swoje sądy na wskazówkach własnego sumienia.

 

Związki z grupą rówieśniczą

 

Adolescencja to wiek kiedy większą rolę niż rodzice odgrywają związki z rówieśnikami. Sorensen – większość badanych stwierdziło, że wyznawane przez nich wartości są zgodne z wartościami rówieśników, a także było skłonnych do identyfikowania się z innymi ze względu na wiek a nie płeć, przynależność społeczną, rasę czy religię.

Coleman zajmował się  tzw. subkulturami młodzieżowymi stwierdził, że są one czymś odmiennym od kultury dorosłych i jest głównym powodem zwrócenia się dorastających w stronę swych rówieśników oraz ich wyalienowania ze świata rodziców i celów związanych z nauką szkolną.

Hartup – sugeruje, że dorastający w większym stopniu ulegają wpływom rodziców niż rówieśników w takich dziedzinach jak moralność i wartości społeczne.

Trzy kategorie związków rówieśniczych:

Paczki – małe, intymne grupy złożone początkowo z osób tej samej płci, w tym samym wieku, mających te same zainteresowania i wywodzących się z podobnych środowisk społecznych. Stanowią ramy dla bardziej ścisłych i intymnych związków personalnych.

Grupy – mniej określone, bardziej bezosobowe i liczniejsze, oparte na zasadzie podobieństwa zainteresowań i orientacji na przyszłość.

Przyjaźń – intensywny i intymny związek, gdzie młodzi ludzie mogą „być sobą” wyrażać uczucia, nadzieje i obawy. Dorastający przywiązują szczególną wagę do lojalności i zaufania.

 

Konformizm

 

Konformizm wobec rówieśników osiąga szczyt w okresie średniego i późnego dzieciństwa, natomiast w okresie adolescencji ulega obniżeniu.

 

 

6.2 Rozwój przez całe życie: badania dorosłości

 

Eriksona teoria rozwoju psychospołecznego

 

Kryzysy życiowePomyślne rozwiązaniaNiepomyślne rozwiązania

1. r.ż Zaufanie – brak zaufania          Dziecko potrzebuje spójnej i trwałej troski, aby mogło wykształcić w sobie poczucie bezpieczeństwa                

Zaufanie do świata i nadzieja na przyszłość

Podejrzliwość, brak poczucia bezpieczeństwa, obawa o przyszłość

2 – 3 r.ż. Autonomia- wstyd i zwątpienie   Dziecko poszukuje dróg uniezależnienia się od rodziców. Metody wychowawcze stosowane przez rodziców nie powinny być zbyt sztywne i surowe

Poczucie autonomii i własnej wartości

Uczucia wstydu i zwątpienia we własne zdolności kierowania sobą

4 – 5 r.ż. Inicjatywa – poczucie winy      dziecko poznaje swoje otoczenie i planuje w nim nowe działania. Ciekawość seksualna dziecka powinna być traktowana przez rodziców ze zrozumieniem

Zdolność do inicjowania działań i czerpania przyjemności z ich realizowania

Obawa przed karą i poczucie winy za przeżywanie określonych uczuć

6 – 11 r.ż. Przedsiębiorczość – poczucie niższości                                         Dziecko opanowuje wiedzę i umiejętności właściwe jego kulturze

Poczucie kompetencji i sukcesu. Wiara we własną zdolność realizacji celów i osiągania różnych rzeczy

Nieakceptujące reakcje ze strony innych mogą przyczyniać się do powstawania uczuć niedostosowania i niższości

Dorastanie 12 – 18 lat tożsamość – rozproszenie ról                                 Młody człowiek poszukuje spójnej tożsamości osobowej i zawodowej

Ujmowanie siebie w kategoriach spójnej i zintegrowanej osobowości z ukształtowanym poczuciem tożsamości

Zagubienie w kwestii własnej tożsamości

Wczesna dorosłość 20 – 30 lat Intymność – samotność                                   Człowiek poszukuje bliskich i trwałych związków z innymi, szczególnie partnerem odmiennej płci

Umiejętność przeżywanie miłości i oddania w stosunku do innych

Samotność, pozbawione treści związki z innymi

Średnia dorosłość 40 – 64 lata Produktywność – stagnacja                Jednostka poszukuje adekwatnych dla siebie form produktywności i twórczości, jak również własnego wkładu do społeczeństwa jako całości

Zdolność do opieki i troski o innych

Brak rozwoju: nuda i nadmierna troska o samego siebie

Późna dorosłość 65 + lat Integracja – rozpacz                                               Jednostka dokonuje bilansu i oceny swoich osiągnięć w życiu

Poczucie satysfakcji z własnego życia i dokonań; akceptacja śmierci

Żal z powodu błędów życiowych i straconych szans; lęk przed śmiercią

 

6.3 wczesna dorosłość

 

Trendy progresywne

 

W okresie dorosłości zainteresowania człowieka skupiają się na rozwoju indywidualnym w określonym kontekście społecznym i związkach z innymi.

White wyróżnił Pięć trendów rozwojowych w dorosłości:

1.       Stabilizacja tożsamości ego – tożsamość ego czyli zespół uczuć jednostki wobec samej siebie jest znacznie lepiej ukształtowana niż we wcześniejszych fazach.

2.       Nawiązywanie głębszych związków interpersonalnych – ukształtowanie się stabilnego obrazu własnej osoby sprawia, że jednostki mniej zwracają uwagę na własne ja co sprzyja powstawaniu silniejszych związków z innymi.

3.       Pogłębienie dziedzin aktywności – przejawianie większego zaangażowania w takich dziedzinach jak nauka, praca, związki z innymi, zainteresowania.

4.       Humanizacja wartości - głębsze dostrzeganie problemów moralnych i etycznych w kategoriach doświadczeń życiowych.

5.       Wzrost znaczenia troski o innych – troska obejmuje nie tylko najbliższych ale wszystkich potrzebujących w społeczeństwie.

 

 

Wydarzenia życiowe

 

Wydarzenie życiowe, może być jakimkolwiek zdarzeniem , które wymaga zmiany w życiu. Teoria wydarzeń życiowych zakłada, że wszelkie wydarzenia życiowe, zarówno dobre ja i złe, mogą powodować napięcie, a w związku z tym wymagają umiejętności przystosowawczych.

Lowenthal, Thutnher, Chiriboga – wykazali, że w okresie wczesnej dorosłości ma miejsce więcej wydarzeń życiowych niż w średniej i późnej. We wczesnej dorosłości ma miejsce więcej wydarzeń pozytywnych natomiast w średniej i późnej więcej negatywnych.

 

Małżeństwo

 

Trzy typy małżeństw wg. Dubermana:

1.       Tradycyjne – mężczyzna kieruje i jest osobą podejmującą decyzje, żona może decydować w kwestii wychowywania dzieci i prowadzenia domu.

2.       Partnerskie – przestrzega zasady równości i partnerstwa, obydwoje małżonkowie w równym stopniu podejmują decyzje.

3.       Małżeństwo koleżeńskie – jest podobne do partnerskiego z ta jednak różnicą, że akceptowane jest zróżnicowanie płci i każdy partner decyduje i odpowiada w tej dziedzinie w która jest zgodna z jego zainteresowaniami i umiejętnościami.

Wzajemne przystosowanie w małżeństwie:

Vincent – więcej wyrzeczeń na rzecz małżeństwa robią kobiety, co prowadzi do większego niezadowolenia z małżeństwa niż w przypadku mężczyzn.

Bernard – zamężne kobiety mają więcej problemów psychicznych niż żonaci mężczyźni i niezamężne kobiety. Żonaci mężczyźni z kolei żyją dłużej i są szczęśliwsi.

Role małżeńskie:

Bahr – mężowie pracujących żon wykonują więcej prac domowych niż mężowie, których żony nie pracują.

Walker – kobiety pracujące poświęcają więcej czasu (5h)  na rzecz domu niż mężczyźni (1,5h).

Booth – mężczyźni, których żony pracują są szczęśliwsi i przeżywają mniej stresów niż mężczyźni, których żony zajmują się wyłącznie domem.

 

Rozwód

 

Przeciętnie jedno na trzy małżeństwa ulega rozwiązaniu, większość rozwodów przypada na pierwszych siedem lat małżeństwa, małżeństwa nastolatków są dwukrotnie bardziej narażone na rozpad.

Przystosowanie do rozwodu: rozwód plasuje się na drugim miejscu stresogennych  doświadczeń. Reakcje emocjonalne na rozwód zależą od sytuacji poprzedzających kryzys.

Wiesman – wiele osób rozwiedzionych przeżywa kryzys tożsamości w okresie układania na nowo swego życia. Odnosi się to przede wszystkim do kobiet, które wcześnie wyszły za mąż i których poczucie tożsamości było zdominowane przez męża.

 

Opieka nad dziećmi

 

Zgodnie z modelem Eriksona produktywność jako pragnienie troszczenia się o innych jak i przyczynianie się do rozwoju i dobra przyszłych generacji może być realizowana przez posiadanie dzieci.

Motywy posiadania dzieci: nacisk społeczny, szczególnie ze strony własnych rodziców, potrzeba bezpieczeństwa emocjonalnego, którą dzieci mogą zapewnić w przyszłości, pragnienie przekazania komuś własnych cech i wartości oraz miłość dzieci, będąca wartością samą w sobie.

 

Opieka i wychowanie dzieci jako proces rozwojowy: posiadanie dzieci ma c...

[ Pobierz całość w formacie PDF ]
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • fashiongirl.xlx.pl