[ Pobierz całość w formacie PDF ]
JOHN
LOCKE
UR.1632
ZM.1704
*WYBITNY
FILOZOF
*TEORETYK WYCHOWANIA
*LEKARZ
*EKONOMISTA
*POLITYK
BIOGRAFIA
Urodził się 29 sierpnia 1632 w Wirngton, wieś w angielskim hrabstwie Somerset.
W czasach dzieciństwa wychowywał się w postępowej atmosferze rewolucyjnej.
Jego ojciec był prawnikiem, służył ochotniczo w radzie kapitana w armii, służył w stopniu kapitana podczas angielskiej wojny domowej..
John wychowywany był przez to w duchu republikańskim nic w tym dziwnego, ze do końca życia zajmował niechętne stanowisko wobec rządów królewski, krytykował ich rządy.
Uważał, że wszyscy ludzie wg prawa natury są wolni i równi, w związku z tym w Listach o tolerancji domagał się całkowitej wolności sumienia i buntował się przeciwko wszystkim próbą narzucenia siła jakichkolwiek poglądów czy wierzeń religijnych.
Mimo słabego zdrowia i wątłości fizycznej, ojciec wysłał Johna w 1646r. Do szkoły w Wastminster pod Londynem, kierowanej przez Ryszarda Busby, słynnego zwolennika wychowania młodzieży za pomocą rózgi. Te metody wychowawcze zraziły Locka na zawsze nie tylko do szkoły publicznej, ale też do nauczanych w niej przedmiotów, takich jak łacina, greka, hebrajski czy filozofia scholastyczna.
Po skończeniu tej elitarnej szkoły dostał się do Christ Church Collage Uniwersytetu w Oksfordzie w 1652r.
Studiował tu filozofię głównie pisma Kartezjusza, Hobbesa, Gassendiego, chemie, teologię, medycynę.
W czasie studiów uniwersyteckich w Oxfordzie Locke krytykował ostro dysputy z powodu ich sztuczności i abstrakcyjności. Po ukończeniu studiów przez pewien czas nauczał w Oxfordzie retoryki i greki, zdobywając w ten sposób. Niestety problemy zdrowotne zmusiły go do porzucenia tych zajęć i ukończenia medycyny. W 1668 Locke został wybrany na członka Towarzystwa Królewskiego w Londynie. Został lekarzem.
Zaprzyjaźnił się z lordem Ashley, znanego później jako lorda Shaftesbury. Pomagał w jego biznesie i politycznych sprawach. Był wychowawcą jego syna. Doświadczenia jakie zbierał w tym czasie stały się jednym ze źródeł Myśli o wychowaniu. Napisał rozprawkę doktorską „ Rozważania dotyczące rozumu ludzkiego ''. Shaftsbury wpłynął na karierę zawodową Locke i jego polityczne poglądy.
Jako jeden z założycieli partii wigów, która parła do konstytucyjnego monarchizmu i stanęła w przeciwieństwie do dominujących torysów.
W dwóch Traktatach Rządu, pomysły Locka o rewolucyjnym znaczeniu dotyczące praw naturalnych człowieka i umowy społecznej. Oba pojęcia nie tylko poruszyły Anglię, lecz także wpłynęły amerykańską i francuską rewolucje.
Po upadku wpływów politycznych lorda Shaftesbury'ego Lock udał się na wygnanie do Holandii. Tam napisał nie mal wszystkie swoje dzieła z dzieny polityki, religii, pedagogiki, filozofii.
Po śmierci Karola II i objęciu władzy przez nowego króla Jakuba II Locke mógł wrócić do kraju. Początkowo zajął się ponownie karierą naukową w Christ Church Collage w Oksfordzie, obejmując katedrę medycyny, szybko jednak powołano go do odtworzenia ministerstwa kolonii, w którym do końca życia pełnił później funkcję osoby odpowiedzialnej za kolonie północnoamerykańskie.
Legenda głosi, że dzięki jego osobistemu wstawiennictwu udało się na terenie tych kolonii założyć w miarę demokratyczne rządy, które stały się później prapoczątkiem demokracji w USA.
Był bardzo słabego zdrowia. Zmarł 28 października 1704r. W Essex, gdzie mieszkał przez ostatnią dekadę swojego życia.
Poglądy
i
wychowanie
POGLĄDY NA TEMAT WYCHWANIA ZEBRAŁ W DZIELE „MYŚL O WYCHOWANIU”, W KTÓRYM NAPISAŁ, ŻE UMYSŁ NOWORODKA JEST JAKBY „CZYSTA KARTKĄ”.
TWIERDZIŁ, ŻE SĄ DWA ŹRÓDŁA WIEDZY LUDZKIEJ: PRACA WEWNĘTRZNAUMYSŁU I ZMYSŁY.
BYŁA TO PIERWSZA KSIĄŻKA PEDAGOGICZNA, KTÓRADOTARŁA DO TAK WIELU ODBIORCÓW.
W książce tej można odnaleźć program nowego wychowania; prywatnego, burżuazyjnego, świeckiego, praktycznego i utylitarnego.
W swojej ksiązce napisał o tym, że o wszystkim decytuje wychowanie, bo to ono tworzy ludzi, jaki czlowiek ma być, dobry czy zły.
Koncepcja
wychowania
i edukacji
lock nie wierzył wencyklopedyczny cel kształcenia, twierdził, że celm rozwijanie umysłu i pobudzenie młodego człowieka, a nie tylko opanowanie przez niego calości wiedzy.
Był przeciwnikiem stosowania kar cielesnych wobec dzieci, ponieważ to je bardzo poniża. Dziecko od najmłodszych lat powinno być uczone karalnosci(kara niezwiązana z przemocą) i grzecznośći, aby potrafiło w przyszłości potrafiło dobrze postępować.
Przez zainteresowanie należy zachęcać dziecko do nauki.
Szkoły publiczne a bardziej nauczyciele wymagają od dziecka zdobycia konkretnj wiedzy , co gorsza próbują dzieci zastraszać poprzez kary fizyczne.
Powyższe rysunki są 1700 roku.
Pierwszy to „marzenie ucznia”.
Kary cielesne i złe traktowanie przez nauczycieli wywołaly u niejednego chłopca marze, aby sam mogł się stać nauczycielem, a mistrz jego uczniem i tak go potraktować jak on traktuje swoich uczniów.
Drugi to Dobroczynna szkoła angilska xvii w. dla biednych dzieci.
Nauczyciel po sprwdzeniu wiedzy ucznia, który nie posiadł wiedzy lekcyjnej, targa go za uszy.
W angli argumenty jakie wysnół lock przeciw karą fizycznym nie znalazły szybkiego uznania.
Dlatego John opowiadał się za wychowaniem prywatnym w domu podkierunekiem guwernera.
Dzieci w szkole są zepsute i źle wychowane. Indywidualna, badz praca w bardzo malych grupach( z 3 uczniami lepiej się pracuje, niż z 8) przynosi większe efekty.
Proponował aby uczniowie uczyli się tego co praktyczne, użyteczne i przynoszące zysk, nie nauki humanistyczne.
Dokonał podziału na wychowanie stanowe:
*dla dzieci chłopów i robotników- szkoły elementarne, przygotowujące do pracy manufakturowej, bez nauki pisania i czytania
*klasa rządząca
ważne jest tu wszechstronne wychowanie, gdyż ta klasa ma najważniejsze zadanie musi skutecznie kierować i trzymać w posłuszeństwie klasy niższe.
Program
nauczania
Lock w swoim programie nauczania przwidywał na początku naukę czytania i pisania w języku ojczystym, później w obcym.
Kolejnymi przedmiotami były nauka rysunku, artmetyki, asrtologii, historii prawa i dobrych obyczajów.
Natomiast wyrzucił z programu nauczania grekę i nie przywiazywał dużej uwagi do nauczania retoryki i logiki.
Trzy rodzaje wychwania
Lock wymyślił 3 rodzaje wychowania, które w połaczeniu miały uformować
w sposób prawidłowy ucznia :
1. wychowanie fizyczne
*zmiana stylu życia,
*aktywność fizyczna,
*zdrowe odżywianie,
*higiena.
wszystko to po to by uniknąć chorób.
2. wychowanie moralne:
*człowiek żyjący uczciwe i roztropnie odnajdzie w życiu szczęście,
*wyrabianie nawyków odpowiedniego postępowania mralnego u dzieci ,
*należy zwalczać u dzieci: kłamstwo, egoizm,okrucieństwo.
3. wychowanie umysłowe:
*ojciec oprócz majątku ma ofiarować synowi cnotę,obre maniery, roztropność i wykształcenie.
*kluczową role odgrywa wykształcenie, które ma ułatwić prace zawodową i wdrażać do obcownia w dobrym towarzystwie.
wychowanie gentlemana
W”Myśli o wychowaniu” Lock przedstawił także koncepcję kształcenia i wychowania gentlemana-jako człowieka mądrego, szlachetnego i światowego, który będzie przyszłym członkiem elity rządzącej w Anglii.
Ideałem wychowawczym dla Locka był:
-człowiek przygotowany do zajmowania wysokiej pozycji w hierarchii społecznej, członek parlamentu, sprawny polityk, mający wysokie poczucie odpowiedzialności za sprawy państwa
-w wychowaniu moralnym Locke powoływał się na religię ponieważ tam są ponad czasowe wartości ,ktorymi powinien kierować się uczeń, uważał, że dziecko powinno uczyć się na pamięć modlitw, wyznania wiary, a nawet katechizmu,
-powinien być uprzejmy wobec innych i legancki,
- osiągnąc główny cel wychowania jkim jest kierowanie się rozumiem
wykształcenie gentlemana
Według Johna Locka każdy gentelman zobowiazany jest: troszczyć się o własny majątek, udzielać się w życiu publicznym, zabiegać o utrzymanie dobrej pozyji w społeczeństwie.
Aby ją zdobyć powinien nauczyć się oprócz czytania i pisania w języku angielskim, stenografii. Dopiero później powinien przystapić do nauki farncuskiego. Później przychodził czas na łacinę. Uczenie się greckiego i to w wieku dojrzałym zalecał tym którzy mieli zajmować się pracą naukową.
Z innych przedmiotów zalecał:
-geografię
- geometrię
-chronologię
-astronomię
- anatomie człowieka
- prawo
- nauki przyrodnicze
- etykę i psychologię
Doradzał też nauczyć się jednego z rzemiosła w szczególności ogrodnictwa lub stolarstwa. Za przykładem akademii rycerskich pochwalał naukę tańca, szermierki, jazdy konnej.
Charakterystyczną cechą programu wykształcenia gentelmana jest w nim niemal całkowity brak tradycyjnych przedmiotów szkoły humanistycznej. Dzieje się tak, ponieważ Lock nie ukrywał swojej niechęci do tych przedmiotów. Potępiał średniowieczne desputy, retorykę czy logikę.
Locke zdawał sobie sprawę z tego, że żadna ze szkół nie zrealizuje jego programu, jednak i on nie brał ich pod uwagę. Dyskwalifikował on wartość szkół publicznych. Nie pochwalał również prywatnych akademii.
Twierdził, że najlepsze wychowanie i wykształcenie może dać prywatny nauczyciel, przez co dążył do ograniczenia postulowanego przez niego programu tylko dla synów klasy panującej.
Bibliografia
1. „MYŚLI O WYCHOWANIU”,JOHN LOCKE, OSSOLINEUM, WROCŁAW-KRAKÓW1959;
2. „HISTORIA WYCHOWANIA” TOM I , ŁUKASZ KURDYBACHY,PAŃSTWOWE WYDAWNICTWO NAUKOWE,
WARSZWA 1963;
3. „zARYS HISTORII WYCHOWANIA”, K. BARTNICKA, I.SZYBIAK, WYDAWNICTWO AKADEMICKIE”ŻAK”,
WARSZAWA 2001.
[ Pobierz całość w formacie PDF ]