[ Pobierz całość w formacie PDF ]
WYCHOW.PRZEZ SZTUKĘ twórca-H READ Sztuka jest najwyższym wyrazem geniuszu ludzkiego ,może przyczynic się do ocalenia świata znajdującego się na skraju upadku moralnego.Jedynie sztuka nie jest skarzona piętnem barbarzyństwa współ. cywilizacji.Obcując z kulturami innych narodów -uczą się tolerancji na odmienność interpretacji problemów egzystencjalnych człowieka.
KULT.ESTET. -oznaczał wiedzę o rzeczach pięknych ,wybór tych rzeczy oraz ich tworzenie.Wychowanie estetyczne było rozumiane jako proces rozwijania kult. estet. jednostki.
WYCH. DO SZTUKI -zespół oddziaływań zmierzających do ukształtowania wrażliwości wychowanka na wartości sztuki ,wyrobienia w nim smaku estetycznego i kultury artystycznej zapewniającej tożsamość kulturowego dziedzictwa w świadomości kolejnych pokoleń.
WYCH. ESTETYCZNE-oznacza procesy oddziaływań zmierzających do wzbogacenia przeżyć ludzi z wykorzystaniem wartości tkwiących w zjawiskach pochodzących spoza dziedziny sztuki.Dotyczy to szczególnie zjawisk przyrodniczych i niektórych wytworów technik.
FUNKCJIE SZTUKI-sztuka pełni różne f. w życiu człow.F. mają też wartośc wychowawczą.Termin FUNKCJA oznacza pewne pożytki ,jakie przynosi ludziom kontakt ze sztuką. f.POZNAWCZA wówczas kiedy jej wytwory stają się zródłem wiedzy o człowieku ,kultu. ,naturze.Dzieła dawnych malarzy ,np.zawierają infor. o stylu życia ówczesnych ludzi. Sztuka jest także żródłem wiedzy o wewn. rozterkach artysty oraz świadectwem rozwoju ducha.
DZIAŁY TEORI WYCHOW. ESTET.
Wych. PLASTYCZNE- celem jest przygotowanie wychowanka do odbioru plastyki oraz poprzez plastykę przygotowanie go do realizacji zadań ważnych dla społeczeństwa.Wych. MUZYCZNE -celem jest kształcenie wrażliwości muzycznej odbiorcy, rozwijanie umiejętności praktycznych w zakresie opanowania umiejętności wokalnych ,dostarczanie wiedzy o muzyce oraz nauczanie rozumienia specyfiki estetyki muzycznej. Literatura -służyła wychowaniu młodych pokoleń.Kreślono pozytywne wzorce wychow..Dziełoa lit. stanowiły również jedno z istotnych żródeł kultury narodowej.Głównym narzędziem przekazu treści jest język ,który służy zachowaniu tożsamości kulturowej odbiorców.FILM-wywiera on znaczny wpływ na życie ludzi .Film oddziałowuje na wyobrażnię odbiorcy poprzez sugestywny ruch , kolorowy obraz oraz dzwięk .Jest to sztuka ruchu i złudzenia. TEATR -od wieków był wykorzyktywany jako narzędzie wychowania młodzierzy ze względu na sugestywne w formie przekazywanie przez aktorów istotnych treści egzystencjalnych i światopoglądowych .Celem jest przygotowanie widza do współdziałania ze sceną , z tym co się tam dzieje TANIEC-pełnił niezwykle ważną rolę zwłaszcza w społeczeństwach pierwotnych i obrzędach ludowych .Służył jako element kultury integrujący wszystkich członków danej społeczności.
W ciągu dziejów wypracowano różnorodne sposoby krztałtowania zdolności intelektualnych człowieka oraz sposobów dostarczania określonej wiedzy dorastającym pokoleniom.Powstała DYDAKTYKA jako nauka o nauczaniu i uczeniu się. Według Muszyńskiego CELEM wychow. umysłowego jest krztałtowanie naukowego poglądu na świat.Ukrztałtowanie światopoglądu opartego na wynikach badań naukowych.CELEM wych. umysł. jest rozwijanie zdolności poznawczych człowieka , pogłębianie jego wrażliwości intelektualnej wyrażającej się w poszukiwaniu problemów wartych podjęcia i rozwiązania , krztałtowanie kultury umysłowej. Poprzez przekazywanie wiedzy i organizowanie czynności poznawczych uczniów rozwija się ich wolę , a także oddziałuje na swerę emocjonalną zarówno poprzez treści krztałcenia jak i sposób ich przekazywania i przyswajania.Treści nauczania zawierają różne wzory wychowawcze , praca w grupach sprzyja nawiązywaniu nowych więzi interpersonalnych , kształtują się tu cechy psychicznie niezbędne do współpracy z innymi osobami.
KULTURA ZDROWOTNA-to system wartości przywiązanych do zdrowia fizycznego i psychicznego , a także jednostkowego i społecznego.Polega na świadomej i stałej pracy nad sobą , na poczuciu odpowiedzialności za zdrowie własne i publiczne oraz wrażliwości na potrzeby zdrowotne a zwłaszcza cierpienie innych ludzi.Inaczej mówiąc –krztałtowanie postaw.
WYCHOW. ZDROWOTNE –sytuuje się na pograniczu medycyny i pedagogiki .Objęto nim sprawy bezpieczeństwa ,krztałtowanie nawyków higieniczno – kulturalnych, prawidłowych postaw i zachowań zdrowotnych , a także rozwijanie sprawności ruchowej.NAUCZYCIEL .W szkole w miejscu pracy nauczyciela ,bywa często przekraczane w składzie powietrza stęrzenie substancji szkodliwych.Zdrowiu SZKODZĄ- pył,kurz, dym, hałas występujący podczas przerw , złe oświetlenie , nieodpowiedni mikroklimat określony przez: temp. wilgotność , ruch powietrza .Charakterystyczne dla tej pracy są napięcia nerwowe .Praca nauczyciela ma charakter STOJĄCO-SIEDZĄCY uznawany za nieekonomiczny i niehigieniczny.Nauczyciel prowadzący lekcje ,mówi nie tylko głośno ,gużo ale również często w złych warunkach higienicznych , w zimnych i zapylonych pomieszczeniach.Następstwem jest przeciążenie głosu .W pracy naucz. występują zakłucenia rytmów biologicznych. ROLA NAUCZYCIELA w propagowaniu kultury fizycznej i zdrowotnej jest szczególnie ważna , funkcjonuje on bowiem jako wzór osobowy wobec uczniów. Jego vodzienna praca jest związana z humanitarną wartościa krztałtowania człowieka przez człowieka.SZKOŁA :1.Higienizacja szkoły- realizuje cały personel pedagogiczny , służba zdrowia , personel administracyjny , komitet rodzicielski , uczniowie. [[ warunki zdrowotne , wyposażenie , oświetlenie , czystość , żywienie.] 2. Higienizacja procesu dydaktyczno-wychowawczego – realizuje cały personel pedagogiczny , personel słóżby zdrowia , nauczyciel k. fizycz. , młodzieżowy organizator sportu , samożąd uczniowski, rodzice. [prawidłowy rozkład zajęc , obciążenie uczniów , organizacja ćw. , przestrzeganie dni wolnych ,] 3.Organizacja zdrowotna nad uczniami – realizuje personel słlozby zdrowia , dyrekcja , nauczyciele , rodzice.[[opieka lekarska , współpraca dyrekcli nauczyciela k.f. ].
[ Pobierz całość w formacie PDF ]